BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Spor Hizmetleri Müdürlüğü

 

Şubat 2018

AEROBİK-STEP KURSU

Spor  Hizmetleri  Müdürlüğü  tarafından  düzenlenen Aerobik & Step – Pilates, Yoga, Wıng – Tsun, Escrima, Akıl Oyunları ve Satranç kurslarımızın  2. dönem I. tur   kayıtları 19 Şubat – 02 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. 6 hafta sürecek olan I. tur kursumuz 05 Mart 2018 tarihinde başlayacaktır.     

ÜNİLİG ERKEK VOLEYBOL TAKIMI MÜSABAKALARI

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu faaliyetleri kapsamında düzenlenen “Deplasmanlı Voleybol Ligi” erkek müsabakaları 26 Şubat – 02 Mart 2018 tarihleri arasında TED Üniversitesi spor salonunda yapılacaktır.

TÜRKİYE BİLARDO ŞAMPİYONASI

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu faaliyetleri kapsamında düzenlenenTürkiye Bilardo Şampiyonasımüsabakaları 26-28 Şubat 2018 tarihleri arasında Antalya Limak Limra otelde yapılacaktır.

MART AYI İÇERİSİNDE YAPILMASI PLANLANAN ETKİNLİKLER

 • 08 Mart 2018 Zumba Masterclass
 • 08 Mart 2018 Canan Koca Arıtan ile “Sporda Cinsiyet Ayrımcılığı” üzerine söyleşi.
 • 09 Mart 2018 Avrupa Cepli Bilardo Şampiyonu Eylül Kibaroğlu ile söyleşi.
 • 05-09 Mart 2018 Ünilig Voleybol Kadın Takımı Müsabakaları.

 

Vitamin Ve Mineral Takviyesine Gerçekten İhtiyaç Var Mı?

Günümüzde ‘’Besin Takviyesi’’ başlığı altında; Bitkiler, Lifler, Vitamin ve Mineraller standardize dozlarda Tablet, Şurup gibi formlarda bulunmaktadır. Peki, bu takviyeler koruyucu yararları göz önüne alındığında sağlıklı beslenemeyenler, hastalıkla savaşanlar, sağlıklı olmak isteyenler için birer Sigorta Poliçesi mi?

Son yıllarda sıkça sorulan soru; vücudun vitamin ve mineral eksikliğini doğal yolla mı yoksa takviyeler ile mi yerine koymak gerektiği. Aslında birkaç istisna dışında vücut kendi vitaminini üretemez. Yani eksiklikleri durumunda yerine konmaları gerekmektedir. Vücudun vitamin/mineral takviyesi ya doğal yolla yani yediğimiz besinlerle ya da besin destekleri yoluyla olabilir. Vücutta moleküler seviyede doğal olarak alınan vitamin/ mineraller ile destek olarak alınan vitamin/mineraller eşit olarak etkilidir. Önemli olan, vitaminlerin ve minerallerin dengeli ve yeterli bir şekilde alınmasına dikkat etmektir. Bazı vitaminlerin fazla alınmasında vücuda zararlı etkileri olabilmektedir. Suda eriyen vitaminler (B kompleks vitaminleri ve C vitamini) için bunun önemli bir sorun oluşturmadığı düşünülür; çünkü fazla miktar idrarla atılır. Bunun yanı sıra organ sistemlerine aşırı yük getirdiği ve besinlerin, kullanılmakta olan bazı ilaçların birbiriyle olumsuz etkileşime girdiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Yağda eriyen vitaminler (A, D, E ve K vitaminleri) söz konusu olduğunda ise fazla miktar depolanır ve ölçü haddinden fazla olursa toksik hale gelebilir.

Sağlık profesyonelleri ve beslenme uzmanlarının her zaman belirttiği gibi ihtiyaç duyduğumuz besin maddelerini gıdalardan karşılamamız en ideali. Bu besin maddeleri sadece vitamin ve minerallerden ibaret değil. Her gün almamız gereken karbonhidrat, protein, yağlar, lifler, vitamin ve mineraller vücuttaki birçok işleyişte kilit rol oynuyor. Peki, ihtiyaç duyduğumuz besin maddelerini doğal yolla karşılamamız her zaman mümkün mü? Paleolitik çağdan günümüze hayat koşulları, çalışma şartları dengesiz veya tek yönlü beslenmeye neden olmakta ve bu durum besin destekleri ve vitamin - mineral kombinasyonlarının önemini artırmaktadır.

Sağlıklı beslenme, son yıllarda kronik yorgunluk başta olmak üzere ortaya çıkan çeşitli hastalıklar nedeniyle önem kazanmış ve çok sayıda bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmalar ilk atalarımızın beslenme şeklide (Paleo-Beslenme) dâhil olmak üzere günümüze gelene kadar nelerin değiştiğini ve bunun canlılar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmaların çoğu benzer sonuçlanmakta ve tekrar işlenmemiş gıdalara dönüş yapmamız gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında tükettiğimiz gıdaların içindeki besin değerlerinin ve vitamin mineral oranlarının azalması, toprakta ve denizlerdeki kirlenme nedeniyle bazı gıdalarda biriken toksik maddelerin ve ağır metallerin yol açtığı sorunlar insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilemektedir. 

VİTAMİN VE MİNERAL YETERSİZLİKLERİNİN TEMEL NEDENLERİ

 • Beslenme bilincinin ve eğitiminin yeterli olmaması 
 • Vitamin ve mineraller yönünden zengin besinlerin dengeli ve yeterli miktarlarda tüketilememesi
 • Besinlerin satın alınması, saklanması, pişirilmesi sırasında oluşan besin değeri kayıpları  Katı ve kontrolsüz uygulanan diyet
 • Enfeksiyonlar, Parazitler, İlaç, Alkol ve Sigara kullanımı

BESİN DESTEĞİ BİREYE YÖNELİK BİR UYGULAMADIR  

Araştırmalar, en çok kullanılan besin desteklerinin; multivitamin besin destekleri olduğuna işaret etmektedir. Bu vitamin ve mineral kaynakları doğal veya sentetik olabilir. Bunların seçiminde güvenilirlik ve yararlılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca saflık kriteri olarak da FAO ve WHO standartları dikkate alınmalı, bu kurumların kriterlerinin bulunmadığı hallerde ulusal tüzükler kullanılmalıdır. Ülkemizde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onayı ile satış izni alınmış ürünlerin satışına izin verilmektedir. Çocuklar ve yetişkinler için tedavi amaçlı veya koruyucu olarak hazırlanmış multivitaminler kullanılırken, önerilen günlük alım miktarı dikkatle belirlenmelidir. Bir vitamin veya mineral besin desteğinin, içerdiği günlük vitamin ve mineral seviyesi günlük önerilen besin öğesi alım miktarının (RDA) en az %15’ini karşılayacak şekilde olmalıdır.

NASIL BESLENMELİYİZ?

Bazı noktalarda eleştirilmesine rağmen Harvard Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalar ışığında geliştirilmiş olan besin piramidi günümüzdeki en iyi kaynak olarak gösterilebilir. 2005 yılında yayınlanan bu çalışma kolay uygulanması için yine şema olarak da özetlenmiştir.

 • Egzersiz ve kilo kontrolünün eklenmiş olması
 • Ekmek, makarna olarak belirtilen karbonhidrat bölümümün tam buğday ekmeği ya da tam tahıl ürünleri olarak değiştirilmesi
 • Bitkisel ve diğer değerli yağların (trans yağ içermeyen) öneminin artması
 • Haftada iki gün balık tüketiminin tavsiye edilmesi l Günlük vitamin - mineral ürünleri ve D vitamini desteğinin önerilmesi.

 

 bizeulasin@nobel.com.tr